לא נשארנו אדישים: י’ שסובלת מעיוורון עברה מתיחת פנים

*התמונה להמחשה בלבד. י’ העדיפה להישאר אנונימית.

י’, סובלת ממחלה גנטית-ניוונית הגורמת לעיוורון. לקראת יום הולדתה ה 70 החליטה להעניק לעצמה ניתוח מתיחת פנים. כשנשאלה לסיבה, התשובה מאוד ברורה בעיניה: אמנם אני לא יכולה לראות את עצמי, אבל אני רוצה להראות טוב בעיני כל האנשים שכן רואים אותי”.

חודשיים לאחר שעברה ניתוח מתיחת פנים, שוחחנו עם י’ כדי לשמוע על התהליך שעברה: מה הוביל אותה להחלטה לעבור ניתוח מתיחת פנים, איך הכינה את עצמה לניתוח, על תהליך ההתאוששות וכיצד היא מרגישה היום.

מה הוביל להחלטה לבצע ניתוח מתיחת פנים?

אני אמנם אינני עיוורת לחלוטין, אני מבחינה בין אור וחושך ורואה צללים. אך מרכז הראיה אבד, ואינני יכולה להבחין מי עומד מולי. אני לא נוהגת ברכב כבר שנים, וכן אינני יכולה עוד לקרוא או לראות סרטים. יחד עם זה אני מתפקדת בבית עצמאית, הילדים מגיעים לביקורים ואני עוזרת בגידול הנכדים. מעגל החברים שלנו נשאר חזק ואיתן ואנו יוצאים לבלות ולנפוש עימם.

אנשים רבים רואים אותי ולכן חשוב לי להראות טוב עבורם. האסטתיקה תמיד היתה חשובה לי, אני דואגת להתלבש יפה, להיות מאופרת ומסורקת ולהיות מטופחת.

י’ מספרת שלאחרונה ירדה די הרבה במשקל, והשינוי ניכר בעיקר בפניה. אנשים שתמיד אמרו שהיא נראית מצויין העירו לה על כך שהפנים נראות עייפות, ושאלו מה קרה לה. אמנם את עצמה במראה לא יכלה לראות, אך כשהיתה ממששת את פניה חשה את העור נפול, כמו “גולש”, וחשה הרבה קימטוטים.

בשלב זה היא החליטה שהיא רוצה שינוי. היא התייעצה עם אחותה, וזו עודדה אותה לבצע ניתוח. היא החלה להפגש עם רופאים מנתחים פלסטיים ולקבל מידע אודות ניתוח מתיחת פנים. הרופאים ערכו הדמיות, שירטטו שירטוטים, תארו את תהליך הטיפול, אך בכל פעם הרגישה שאינה שלמה עם התהליך.

איך בחרת במרפאה של ד”ר וד”ר פיכמן לביצוע ניתוח מתיחת פנים?

שמעתי על חברה של חברה שביצעה ניתוח מתיחת פנים אצל ד”ר יוסי פיכמן. הלכתי יחד עם אחותי להפגש איתה. אחותי היא העיניים שלי. פגשנו את החברה כחודשיים אחרי הניתוח, וכן ראינו תמונות שלה מלפני הניתוח. אחותי נדהמה. היא אומרת שהיא נראתה נפלא, ממש כמו הבת של עצמה.

הגעתי לפגישה במרפאה של ד”ר וד”ר פיכמן יחד עם אחותי. הוא הסביר לי בפרטי פרטים איך מתבצע תהליך הניתוח, איך להכין את עצמי ואת הגוף ולמה לצפות בתהליך ההחלמה. הוא הראה לנו תמונות מניתוחים אחרים והתוצאות נראו מאוד מרשימות. יותר מכל ד”ר וד”ר פיכמן שידרו רוגע ושלווה. הרגשתי שאם אחליט להתקדם איתם בתהליך אהיה בידיים טובות, מקצועיות ואמינות.

הגעתי לפגישה שניה עם ד”ר איירי פיכמן, אשר חזרה איתי בסבלנות על כל פרטי הטיפול, וקבעה כי אני מוכנה לניתוח. בשלב זה כבר שיתפתי את אחי ואת בעלי, אשר תמכו בהחלטה שלי. כמו כן, אני כבר הכנתי את עצמי פיזית ונפשית, ואף הפסקתי לעשן כדי להיות ערוכה לעבור את הניתוח. כעבור מספר ימים התקשרה אלי ד”ר פיכמן ואמרה לי שהתפנה תור לניתוח, והסכמתי לתאריך שנקבע. בנושאים כאלה כאשר אני מחליטה לעשות משהו, אני מאוד נחושה.

הכנות אחרונות לניתוח

יום לפני הניתוח סיפרתי גם לביתי על ההחלטה. היא עוסקת בתחום האסטתיקה ופחדתי שהיא תניא אותי מלהתקדם עם הניתוח. זה היה יום קשה, יש צורך במקלחות תכופות, וחפיפת שיער עם פולידין להסרת חיידקים ככל האפשר.

ההמתנה בחדר הניתוח היתה קשה. עברתי מספר ניתוחים גניקולוגיים בחיי, ותמיד פחדתי מההרדמה. גם הפעם חששתי לא להרדם.

ד”ר פיכמן הגיע לחדר הניתוח וסימן על פני את מוקדי הניתוח. בנוסף, הוא בחן איזורים בגוף מהם ניתן לקצור שומן על מנת למלא את הקימטוטים בפנים. בשל היסטוריית הניתוחים הגניקולוגיים, יש לי שומן ביטני, וניתן היה להשתמש בו בשביל המילוי.

כשהגיע הרופא המרדים, הוא שאל אותי מאוד בבוטות – אם את לא רואה מדוע החלטת לעבור ניתוח מתיחת פנים? עניתי לו, שאני רוצה להראות טוב עבור כל מי שסביבי. בניגוד לחששותי, נרדמתי מיד.

 

ההחלמה מניתוח מתיחת פנים

הייתי החדר הניתוח כחמש שעות, והניתוח עבר בהצלחה.

בבוקר אחרי הורידו את התחבושות והחל תהליך ההחלמה.

לאחר שבוע הגעתי לביקורת ראשונה אצל ד”ר פיכמן. הוא הסיר את התחבושות והיה מאוד מרוצה מהתוצאה ומההחלמה.

אחרי הניתוח לא סבלתי מכאבים באזור הפנים. הכאב היה דווקא באזור הבטן, ממנו נקצר השומן. השינה בלילה היתה לא נוחה, מאחר ובמשך כמה שבועות נדרשתי לישון על הגב בלבד.

אחרי חודש הגעתי לביקורת נוספת אצל ד”ר פיכמן. היו עדיין גלדים, וחלק מאזורים עדיין נפוחים, אבל התהליך בהחלט התקדם לשביעות רצונו.

ביקורת נוספת תתקיים בעוד כחודשיים, לוודא שכל התפרים נספגו, לבדוק את הצלקות ולוודא שאין שאריות של עור שצריך לתקן.

 

איך את מרגישה היום?

אני חודשיים אחרי הניתוח ומבחינתי זו הגשמת חלום.

ביתי, שחששתי מאוד מתגובתה, אומרת שהמבט שלי נשאר אותו המבט. היא אומרת שאני נראית טוב וטבעי, ושלא ניכר שעברתי ניתוח מתיחת פנים. הנכדים אומרים לי שאני נראית יפה ושאני נראית סבתא צעירה. כאשר אני ממששת את פני כעת אני חשה שעיני פתוחות יותר, שעצמות לחיי גבוהות וסנטרי מתוח יותר. אני מרגישה היום כאישה בת 70 שנראית מצויין, וזו היתה מטרתי.

אני מאוד מרוצה שבחרתי בד”ר וד”ר פיכמן לביצוע ניתוח מתיחת פנים. הם ליוו אותי במקצועיות רבה, והשרו בי ביטחון לאורך כל הדרך. לפני הניתוח לא סיפרתי לאנשים על התכנית שלי על מנת שלא יסיטו אותי מדרכי. היום אני מספרת בשמחה, ונהנית לקצור מחמאות על השינוי שהתחולל בי.